Оповідання «Важко бути людиною» за В.Сухомлинським. (Білецька М.В.)
Четвер, 11 червня 2020, 13:53

Мета: Ознайомити дітей із оповіданням ;

Формувати вміння виразно читати, розуміти зміст прочитаного, почутого, переказувати його;

Вдосконалювати якості швидкого читання, розширювати активний словник  учнів;

Корегувати пізнавальні процеси: пам’ять, увагу, сприймання, уяву;

Розвивати мовлення дітей;

Прививати гарне ставлення до оточуючих.  

   Обладнання: підручники, рюкзак, сміттєвий мішечок, індивідуальні картки із завданням, презентація до уроку.

                                   Хід уроку

       I.Загально – корекційний етап.

         1. Організація класу.

         Знову день почався діти,

         Всі зібрались на урок.

         Тож пора нам поспішати,

         Кличе в подорож дзвінок.

         Сьогодні в нас урок звичайний,

         Та вчить багато нас чому.

         Хай буде він для повчальний

         За це подякуєм йому!

       2. Вправа «Комплімент».

         Тепло своїх долоньок,

         Я друзям віддаю.

         Урок новий , цікавий,

         Я з радістю почну.

        Девіз уроку:

Виразно читаємо,

Чітко розповідаємо,

Мовлення своє розвиваємо!

      - Перевірка домашнього завдання.

         Вправа « Крісло автора».

         Хто хоче бути у  ролі автора?

        (На крісло сідає дитина і відповідає на запитання дітей.)

  • Як називається казка?
  • Де жила сім¢я Маринки?
  • Чим займалися її батьки?
  • Що робила цілими днями дівчинка?
  • За що дівчинку прозвали Морською – Мариною?

   Читання тексту дітьми :

   а) вибірково

              II. Основна частина.          

  1.  Підведення дітей до сприймання нового матеріалу.

           Розчитування чистомовки.

           Ро- ро-ро – твори добро,

           ити-ити-ити – нам у добрі жити,

           ать-ать-ать – хай всі добро творять.

  •  Про що йде мова в чистомовці?

           А  як ви розумієте, що таке «Добро»?

          Давайте спробуємо скласти « Асоціативний кущ» до слова «Добро».

          А тепер подумаємо, з якими словами асоціюється слово «Добро».

  1. Повідомлення теми уроку.

Сьогодні на уроці , ми помандруємо в країну «Ввічливості і Доброти»  і познайомимось із оповіданням Василя Сухомлинського «Важко бути людиною».

  • Пригадаємо, хто такий Василь Сухомлинський?
  1. Словникова робота.

Хутірець - маленьке селянське господарство разом із садибою власника.

Знесилені – втомлені

  1. Читання оповідання вчителем:
  • Про кого мова йде в оповіданні?
  1. Фізкультхвилинка.
  2. Читання оповідання дітьми:

а) самостійно

б) вибірково

      7. Відповіді на запитання :

           - Що допомогло втомленим , знесиленим дітям?

           - Розкажіть, як жінка допомогла дітям відновити сили ?

           - Чому дівчинка вирішила повернутися і подякувати жінці?

           - Чому за Марійкою пішли всі діти?

           - Знайдіть і прочитайте суперечку між Романом та Марійкою.

           - Чому вчить нас це оповідання?

           - Повернімося до назви нашого оповідання

           -  Що означає «Важко бути людиною?».

      Адже ми всі люди: дорослі , малі, діти –   це є всі люди.

       Що хоче автор цим сказати?

    8.  Гра «Мішечки».

            Вчитель

    - Як ви бачите, в нас є цікавий рюкзачок, який пустує ось тут серед класу.

  Я пропоную перечитати словничок слів, який  лежить у вас на парті. Виберіть і запишіть на листочках людські чесноти, близькі до добра, потім складемо в рюкзак,             щоб взяти з собою в життя.

 Також, в нас є «сміттєвий мішечок», в який потрібно помістити записані      негативні риси характеру. Отож, напишіть на листочках негативні риси характеру людини. Після того, як листочки з написами будуть поміщені в «сміттєвий мішечок», ми його зав’яжемо міцно-міцно. Щоб вони ніколи не торкнулися вашого серця.

Байдужість                Мужність                           Справедливість

Хвалькуватість        Повага до інших                 Чесність

Брехливість              Працелюбність                   Щедрість

Жадібність                Розсудливість                      Щирість

Гідність                     Жорстокість                        Злість

Любов                       Егоїзм                                  Ледарство

Мудрість                  Заздрість                               Мужність                 

 III. Заключна частина.

  1. Підсумок уроку.

Кожна людина може бути чарівником і для цього не потрібна чарівна паличка, достатньо сказати добре слово , або зробити добре діло.

     Гра «Мікрофон».

  • Як називається оповідання , яке опрацювали?
  • Про кого йде мова в оповіданні?
  • Що забули сказати діти?
  • Хто викликав у Вас симпатію Марійка чи Роман?
  • Чи правильно вчинили діти?
  1. Побажання для вчителів (діти співають в карооке)

Ось і закінчився урок, але не скінчилася дорога добра. Вам ще, діти, жити і йти цією дорогою все своє життя. Хочеться, щоб на цій дорозі ви не загубили людяності, чесності, чуйності.

     Закінчимо урок словами В.О. Сухомлинського

Вчитель:

     „Ти живеш серед людей. Не забувай, що кожен твій вчинок, кожне твоє бажання відбивається на людях, які тебе оточують. Знай, що є межа між тим, що тобі хочеться, і тим, що можна. Перевіряй свої вчинки ... Роби все так, щоб людям, які тебе оточують,було добре”.Я всім бажаю добра.

  1. Установка на відпочинок.
 
Банер

Національна гаряча лінія

Національна дитяча гаряча лінія

Опитування

Ваш улюблений шкільний предмет