| Урок математики у 6-А класі (Заремба Л.Д.) |
|
Анотація до уроку Відповідно до програми з математики допоміжної школи і тематичного планування вчителем Зарембою Л.Д. у 6-А класі проведено нетрадиційний відкритий урок у формі казки: «Множення на одноцифрове число без переходу і з переходом через розряд». Казка-гра – одна з найзахоплюючих видів роботи, яка завжди викликає в учнів бурю емоцій, пробуджує інтерес до навчання. Зміст, прийняті зобов’язання, правила сприяють розвитку пізнавальної діяльності, підвищують увагу й працездатність. Нетрадиційний урок у формі казки є творчим для учнів, бо вони знаходяться у ролі помічників добрих героїв, й самі, емоційно граючи, приходять до відомих висновків. Учні стають учасниками уроку, а не пасивними спостерігачами. А вчителю відводиться роль «диригента» уроку. Він направляє розумову діяльність учнів. Під час проведення уроку повторюються й узагальнюються знання учнів, які вони отримали раніше, а також використовується комп’ютерна презентація. Вона застосовується на всіх етапах проведення уроку та відповідає загальнодидактичним принципам наочності, систематичності і послідовності засвоєння знань. Доцільність й ефективність використання ІКТ полягає в тому, що діяльність у рамках презентації допомагає учням інтерпретувати, оцінити, систематизувати навчальний матеріал; елементи мультимедіа підсилюють змістовну частину, допомагають сприйняттю найбільш складних питань, розвивають в учнів гносеологічну активність, спрямовану на "відкриття" нових знань. На уроці використано методи навчання: робота в парах, робота в малих групах, закінчи речення, метод «Вузлики», особлива цінність яких в тому, що учні навчаються працювати в колективі. Інтерактивні методи навчання є частиною особистісно-зорієнтованого навчання, оскільки сприяють соціалізації особистості, усвідомленню себе як частини колективу, своєї ролі і потенціалу. Основною метою уроку є: вчити учнів множити на одноцифрове число без переходу і з переходом через розряд, вдосконалювати обчислювальні навички школярів, вміння розв’язувати задачі на рух, виховувати охайність, каліграфію письма, дотримання правил орфографічного режиму; розвивати математичне мовлення, пошукову пізнавальну активність учнів, виховувати увагу, розвивати зорову і слухову пам’ять, критичне мислення, вміння аналізувати, порівнювати; формувати в школярів уміння застосовувати набуті знання в практичній діяльності. Тільки постійна стимуляція пізнавальної активності та створення умов для пізнавальної діяльності дітей з порушеннями розумового розвитку сприяє зменшенню різниці між відхиленнями та нормою і забезпечує в подальшому успішну інтеграцію таких дітей у суспільство. Тема: Множення багатоцифрових чисел на одноцифрове число без переходу і з переходом через розряд. Мета: - вчити учнів множити на одноцифрове число без переходу і з переходом через розряд, - вдосконалювати обчислювальні навички школярів, вміння розв’язувати задачі на рух, - розвивати математичне мовлення, пошукову пізнавальну активність учнів, увагу, зорову і слухову пам’ять, критичне мислення, вміння аналізувати, порівнювати; - формувати в школярів уміння застосовувати набуті знання в практичній діяльності.
Обладнання: інтерактивна дошка, дидактичний та роздатковий матеріал Хід уроку I. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку. Організація класу.
Вчитель:
- Сідайте рівненько, зосередьтея! цікавим активними
навчальним уважними - Отже, якщо ми будемо такими, ми разом проведемо цікавий, творчий, продуктивний урок.
А мені дуже приємно навчати того… II. Контроль, корекція і закріплення знань. 1. Перевірка домашнього завдання. Я запрошую вас у гості до казки «Дюймовочка».Як кожна казка, так і наша повинна мати щасливий кінець. Якщо ми допоможемо героям казки перемогти зло, то отримаємо винагороду – високі бали і солодкий скарб Жила собі у чудовій квітці Дюймовочка. Красива добра дівчинка, тільки на зріст маленька. І щоб дізнатися про першу її пригоду необхідно знайти помилку у прикладах з домашнього завдання.
Перевіримо домашнє завдання.
--- Який приклад розв’язано неправильно? 8959 × 1 = 8959 0 × 9184 = 9184 3 × 3005 = 9045 7 × 1300 = 9100 На болоті жила жаба із жабеням. Хотіла вона одружити свого лінивого сина із Дюймовочкою. Але вона не хотіла заміж тим більше за такого чудовиська! Щоб втекти від жаби Дюймовочці необхідно дати відповіді на запитання. Допоможемо їй? Фронтальне опитування учнів. - Які числа називаємо натуральними? - Яке найменше натуральне число? - Яке найбільше натуральне число? - Назвіть найменше одноцифрове число. - Назвіть найбільше одноцифрове число. - Назвіть найменше чотирицифрове число. - Назвіть найбільше чотирицифрове число. - Яке найбільше число вивчили? - Порахуйте по 1000 від 10000 у зворотному порядку. - Полічіть по десять від 7000 вперед; по 100 від 2000 до 3000, по 2 до 20, по 3 до 30, по 4 до 40, по 5 до 50. - Скільки лап у 7 зайчат? ( 4л. × 7 = 28л.) - Вушок в 9 крільчат? ( 2в. × 9 = 18в.) - Скільки ніг у 3 биків? ( 4н. × 3 = 12н.) Відповівши на запитання, Дюймовочка пішла від жаби – потрапила до жука. «Виходь за мене заміж, Дюймовочка» – каже жук. Тільки який із нього наречений – брюхатий, мохнатий, а рук і ніг стільки! Давайте допоможемо Дюймовочці втекти від жука!
2. Усні обчислення. (проблемно-пошуковий метод): 5202 5 тис. 2 сот. 2 дес. 1300 1 тис. 3 дес. 5220 5 тис. 2 сот. 2 од. 1030 1 тис. 3 сот. Запис числа, класної роботи в зошитах, пригадати правила орфографічного режиму; - Які дії в межах 10000 ми виконуємо? - Як називають числа при додаванні? - Як називають числа при відніманні? - Як називають числа при множенні? III. Мотивація навчальної діяльності. Від жаб пішла, жуку відмовила – куди тепер діватися? Холодно і голодно Дюймовочці. Тут побачила вона мишачу нірку. «Заходь, бідненька, до мене погрітися, - сказала добра тітка миша. Тільки розв’яжи приклади, а виконаєш правильно – то й жити залишайся». Допоможемо Дюймовочці? - 2 учні біля дошки завд. з карток. 1079 ×5 + 49 7000 – 385 ×4 Робота з класом! – Скільки в числі 9350 тисяч? сотень? десятків? одиниць? – Охарактеризуйте дане число. – Яке наступне число? Як його одержати? – Перевірка завдань на дошці. – Впустила миша Дюймовочку зимувати! IV. Оголошення теми уроку. Множення на одноцифрове число без переходу і з переходом через розряд. Дізнався про Дюймовочку сусіда Миші – Кріт. Старий, нудний, сліпий – теж хоче дівчинку у дружини взяти! А в норі крота лежала замерзла ластівка. Добра дівчинка зігріла пташку, обійняла її міцно – і тут ластівка відкрила очі. Вона була жива! Я знаю теплі країни, де багато світла, повітря і красивих людей. Летимо зі мною! – сказала ластівка. Але перш за все ти мусиш виконати моє завдання: розв’язати задачі. V. Розв’язування задач і вправ. - Що таке відстань?(Пояснення вчителя , використовуючи мультимедіа) 1) Усно: Хвора ластівка за 1 годину пролітає 5км. Яку відстань вона пролетить за 4 години, рухаючись з такою ж швидкістю? 2) Дві ластівки вилетіли із двох міст назустріч одна одній і зустрілися через 5 годин. Одна рухалася із швидкістю 39км за 1 годину, а друга – 43км за 1 годину. Яка відстань між містами? - Молодці, діти, допомогли ластівці одужати. Можемо відпочити. Фізкультхвилинка.( Відпочинок учнів під заспокійливу мелодію раннього співу пташок). - Полетіла Дюймовочка з Ластівкою у теплі країни де немає страшних жаб, жуків і старих кротів. А щоб вони швидше долетіли, виконаємо на швидкість завдання із підручника. VI. Розвиток математичних знань. Розв’язання вправи на стор.88, № 424. С а м о с т і й н а р о б о т а у ч н і в.( Робота в малих групах). Презентація роботи. Завдання додому. Стор.88 завд. 425 Ластівка посадила її на лілею і там Дюймовочка знайшла свого принца з яким стала жити щасливо. VII. Підсумок уроку. Закінчити речення: 1. Сьогодні на уроці я повторив … 2. Сьогодні на уроці я навчився … 3. Необхідно додатково попрацювати над … 4. Як я оцінюю свою роботу на уроці і роботу свого сусіда… На закінчення мені хочеться побажати: робіть добро, посміхайтеся найдобрішою усмішкою, яка перетворить ваше життя і життя оточуючих на казку. Життя - це казка, тож будьте добрими героями у ній! |

