Урок-мандрівка з українського читання у 6-Б класі (Бабюк Р.І.)

Тема. За Михайлом Слабошпицьким. Різдвяна пригода

Мета: розширити уявлення дітей про життя козаків; допомогти учням усвідомити  зміст оповідання; розвивати навички виразного читання, переказу твору;виховувати моральні якості; розвивати уміння працювати над значенням слів, висловів; корекція усного зв’язного мовлення, пам’яті, уяви, мислення; 

формування національних і патріотичних  почуттів.

Обладнання : проектор, репродукція картини І.Рєпіна „Запорожці пишуть листа турецькому султану”; ілюстративний матеріал про Запорізьку Січ.(огляд слайдів,малюнків) виставка книг про життя запорозьких козаків: В.Малика, М.Слабошпицького

Хід уроку

І.Загальнокорекційний етап

1.Організація класу

2. Психологічне налаштування на урок

Доброго дня, діти та шановні гості нашого уроку. Хочу наш урок розпочати із таких слів:

                                           Той, хто не знає  минуле  своєї держави,

                                                той  позорить   не  тільки   свій народ,

                          а  не поважає   самого себя,

                         свій рід, своїх  давніх предків.

       Я не випадково обрала саме ці слова, бо мова на  уроці піде саме про наших славних предків. Хто вони? Відгадайте загадку:

 Лицарі відважні і міцні немов дуби, а на головах росли в них оселедці - це є... (козаки)

- Із давніх-давен люди порівнюють життя з гілочкою, на якій ростуть три листочки. Перший листочок – це минуле, другий – наш час,сьогодення, а третій - майбутнє. Кожна людина повинна знати минуле свого народу, його історію. І тому ми сьогодні заглянемо під перший листочок.
 У минулому українського народу була Запорозька Січ. Тут жили запорозькі козаки. Вони мужньо боронили рідну землю від ворогів. Весь світ знає про їхню сміливість та відважність. Про козаків українським народом складено багато пісень, легенд, прислів’їв та приказок.

І І .Основний етап

Головоломка

Розгадавши її, прочитаєте прислів’я про козаків.

Відповідь: Козацькому роду  нема переводу.

Наступне завдання- гра  «Плутанина». Подивимось , чи знаєте  ви  ще українські прислів’я та приказки про козаків

Поєднайте за змістом правильно приказки та прислів’я

Степ та воля-                                  там і слава.

Де козак,                                         козацька доля.

Хліб та вода-                                    коли козак молод.

Що там холод,                             то козацька їда.

Ми з такого роду,                              нема переводу.                                                             

Козацькому роду                              що любимо свободу

1. Повторення вивченого

Давайте, пригадаємо все, що ми вже вивчили і знаємо про козаків. Я сьогодні обираю собі помічника-Мельника Івана, тому що він на минулому уроці був уважним і відповів правильно на всі мої запитання. Зараз ви всі будете відповідати, а Іван буде контролювати, чи правильно ви відповідаєте. Я вам зачитую історичну довідку, а ви хором допомагаєте мені продовжити  кожне речення. Готові ?
Козаки –хоробро воювали проти…( турків і татарів).Іван- правильно?

На Дніпрі, за порогами є острів …(Хортиця).Тут козаки збудували фортецю. Ця фортеця дістала назву? (Запорозька Січ).
Козаки жили у хатках, накритих очеретом і кінською шкурою, вони називалися… (кошами, або куренями).

Посередині  Січі стояла…(церква святої Покрови).

Хто хотів стати козаком, мусив…(3 роки служити у старого козака).

Який звичай був у козаків, чи кликали вони один одного справжнім ім’ям? (давали прізвиська)
Отамана славного Запорізького війська називали (кошовим отаманом).

Хто майже 25 років був на Січі кошовим отаманом? ( Іван Сірко)

Скільки разів його обирали кошовим отаманом козаки? (8 разів)
Козаків можна було впізнати … (по одягу і зачісці.)
Що носили козаки? (грубу сорочку, широкий пояс, кирею.)
Що їли козаки? (рибу, птицю, м'ясо)
Отже, хто захищав в давні часи Україну від ворогів? (Козаки)

Який девіз був у козаків? (Або перемога, або смерть.)

2.Підготовка учнів до сприйняття нового матеріалу.
Бесіда вчителя.

Сьогодні ми знову помандруємо в  минуле нашого народу, в  ті часи, коли жили славні українські козаки. Тема нашого уроку «Різдвяна пригода», яку написав нам Михайло Слабошпицький.

3. Письмова робота в зошитах.

Робота над словником.

Розгорніть зошити, запишіть тему уроку та нові слова, які ви повинні на сьогоднішньому уроці зрозуміти і запам’ятати. Перепишіть із с.56 нові слова

Турецький султан-цар

Дошкуляти-допікати.

Орда-назва турецького війська.

Зарізяки-убивці.

Глузливий лист-смішний

Шайтан-по-турецькому чорт

Люципер-диявол

Плюгавець-поганець

Різдво-свято народження Сина Божого

Нападники-вороги

Год-рік

Робота над правильною вимовою нових слів.

4.Робота над змістом твору.
1) первинне ознайомлення з текстом.
- Ваше завдання прослухати уважно текст і правильно  відповісти на поставленні запитання:

-Коли намірився султан напасти на козаків?

-Хто побачив нападників?    

-Що написали козаки турецькому султану?

2) читання учнями тексту- по абзацу «Ланцюжком»;

3) переказ оповідання за питаннями; вибіркове читання. Можна підтверджувати свою думку реченнями з тексту.

Про що мріяв  турецький султан?(знищити запорожців).

Чому султанові радники вирішили напасти на Січ під час Різдва? (бо козаки святкуватимуть і втратять пильність).

Хто побачив у вікно ворогів і що він зробив? (козак Шевчик; розбудив козаків).

Хто написав лист турецькому султану?(кошовий отаман Іван Сірко із всіма запорожцями)

Як називають у листі султана та його військо козаки?

Вчитель . Фізкультхвилинка. Перегляд відеокліпу
Раз – підняти руки вгору,
Два – нагнутися додолу,
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкаєтесь підлоги
Три - чотири – прямо стати
Будем знову починати
6. Як ви гадаєте, яка головна думка оповідання «Різдвяна пригода»?

-Козаки завжди готові постояти за себе.

Над чим примусило замислитися оповідання?(Що треба пишатися нашими предками; брати від приклад,найкращі риси)

7.А ще ми зустрілись в оповіданні з легендарною особою - Іваном Сірком. А що ви про нього знаєте?

8.Словник -репродукція

9. Робота над репродукцією картини Рєпіна «Запорожці».

 Слово вчителя.

До теми козацтва зверталися не тільки письменники, але й художники.Перед вами репродукція  картини Іллі Юхимовича Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові». Він працював над картиною майже 12 років.

Докладніше: Лист запорожців турецькому султану

10. Розгляд та аналіз картини.

 За легендою, лист було написано в 1676 кошовим отаманом Іваном Сірком «з усім кошем Запорозьким» у відповідь на погрози султана Османської імперії Мехмеда (Мухаммеда) IV

— Хто зображений на картині? (Козаки, їм чомусь усім весело, всі сміються)

- Скажіть, будь ласка, хто зображений на передньому плані картини? Так, звичайно, це Іван Сірко.
— На передньому плані Рєпін зобразив запорожців, які зібралися за столом, із дощок, щоб дати відповідь ворогові. Дружно трудяться вони над складанням листа, і широким степом розноситься їхній нестримний регіт. Тут зображений кошовий отаман Сірко. Він могутній і широкоплечий. Саме він і сказав щось таке, від чого всі козаки дружно сміються. А сам Сірко стримано посміхається у вуса, дивиться на всіх своїми хитрими розумними очима. Ми майже чуємо громоподібний регіт могутнього, грубувато-прямодушного  Тараса Бульби-справа. Писар з лукавою старанністю записує на папір те, що підказує йому напівоголений козак-дотепник-зліва. Задумливо усміхається молодий красень Андрій.  Бачимо дужого рубаку-воїна, серйозного і простого, мов дитина. Ніби чуємо, як заливається тонким верескливим сміхом дід.
— Скільки козаків на картині? Порахуйте. (Більше двадцяти)
— Що випромінюють обличчя  козаків?  ( Радість,сміливість, дружність, єдність)
— Де відбуваються ці події? (В Запорозькій Січі)
— Що видно за спинами запорожців? (Звичайне  щоденне козацьке життя)
—За допомогою власної уяви домисліть звуки, які могли б лунати довкола. (Сміх. регіт, вигуки, брязкіт зброї)

I I I. Заключний етап

 1. Закріплення знань, умінь і навичок. Перегляд фотографій,

слайдів

 
Банер

Національна гаряча лінія

Національна дитяча гаряча лінія

Опитування

Ваш улюблений шкільний предмет